vücut geliştirme programı

En iyi vücut geliştirme programı hangisidir?

En iyi vücut geliştirme programı kişiyi amacına ulaştıracak olan programdır. Kişinin amacı plaj kası yapmak ise ona uygun olan bir program hazırlanmalıdır. Vücut geliştirme ile ilgili farklı amaçlar kuvvet kazanmak, genel kondisyon, hacim kazanmak ve şekillenmek, fit bir görünüme kavuşmak, kilo vermek ya da kilo almak başlıkları altında toplanabilir. Muhteşem yazımızı okumadan evvel  ağırlık çalışmaları hakkındaki sayısız gif içeren hareketleri de öğrenmenizi sağlayacak en iyi vücut geliştirme programı rehberine göz atabilirsiniz. 

Vücut Geliştirme Önerileri

vücut geliştirme programı
En iyi vücut geliştirme programı

Başlamadan önce vücut geliştirme önerilerini okumanız doğru bir rota belirlemenizi ve emin adımlarla hedefinize ulaşmanızı sağlayabilir. Yeni başlayanlar için en iyi vücut geliştirme programı bölgesel değil full body yani tüm vücut bölgelerine yönelik olarak hazırlanan programdır. Hangi amaç olursa olsun belirli süreçleri takip etmek gerekiyor. Öncelikle bu konudaki bilgi düzeyinizi artırmanız gerekiyor. O halde ister kas yapmak, ister hacim kazanmak ve ister kuvvet kazanmak amacında olun öncelikle vücut geliştirme önerileri nelerdir, hangi programı uygulamak sizin vücudunuza uygundur öğrenmelisiniz.

Vücut Geliştirme Programı İlk Aşaması

Bir önceki paragrafta belirttiğim vücut geliştirme programları ile ilgili hazırlanmış en kapsamlı yazıyı okuduysanız amacınız ne olursa olsun vücut geliştirmeye adaptasyon yani uyum vücut geliştirme programı ile start vermeniz gerektiğini de öğrenmişsinizdir.Vücudu kas yapmaya odaklamak ve alıştırmak amacı yanında sakatlık riskini de en aza indirmek ve kuvvet kazanmak için çok etkili bir vücut geliştirme programı olan “vücut geliştirme adaptasyon programı” ile kuvvet kazanacağınız için diğer aşamalarda daha ağır kütleler ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Uyum programına göz atmak için bu programa bakabilirsiniz.

Vücut Geliştirme Programı İkinci Aşaması

Uyum programını yani adaptasyon programını en az 1,5 ay uyguladıktan sonra hacim kazanma programı ile yolunuza devam edebilirsiniz.  Hacim kazanma programı ile kas yapmak ve hızlı vücut geliştirme aşamasına geçmiş olduğunuzu sakın unutmayın. Bu programda haftada 4 gün spor salonunda olacaksınız ve günde 2 bölge çalışacaksınız.Hacim kazanma programını geçmek demek daha önceki verilen adaptasyon programını başarı ile tamamladınız ve daha ağır kütleler ile çalışmaya başlayabilirsiniz demektir. Eğer kaldırabildiğiniz ağırlıklar yeterince artmadıysa ilk aşamada sorun var demektir. Yani yeterince kuvvet kazanmadan bu aşamaya geçtiğiniz anlamı çıkar.  Hacim kazanma programı rehberini okumak ve uygulamak için tıklayınız.

Vücut Geliştirme Programı Üçüncü Aşaması

Hacim kazanma aşamasından sonra ise ileri düzey bir vücut geliştirme programı olan Arnold Vücut Geliştirme Programını uygulayarak kasların maksimum büyümesi sağlanabilir. Arnold programında kaslarınızı haftada iki kez çalıştırma imkanı elde edebilirsiniz. Bu programda protein sentezi üst seviyelere çıkıyor. Arnold vücut geliştirme programı gözden geçirmek için Arnold vücut geliştirme başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Kısa sürede kas yapmak için vücut geliştirme programı

Amaç: Büyümek ve hacim kazanmak

Süre: 4 hafta – 4 hafta

Kütleler: Artan

Örnekle anlatacak olursak; eğimli bench press yaptığınızı farz edelim.

İlk Hafta: 1. Set 20 kg 2. Set 24 kg 3.Set: 30 kg 4 Set: 36 kg

İkinci Hafta: 1. Set 24 kg 2. Set 30 kg 3.Set: 36 kg 4 Set: 40 kg

Üçüncü Hafta: 1. Set 30 kg 2. Set 36 kg 3.Set: 40 kg 4 Set: 44 kg

Dördüncü Hafta: 1. Set 36 kg 2. Set 40 kg 3.Set: 44 kg 4 Set: 48 kg

Kaldırabileceğiniz maksimum ağırlığın bir kaç kilo aşağısından başlamak en önemli kuraldır.  4 gün çalışma, 1 gün dinlenme söz konusu olabileceği gibi farklı şekillerde de uygulanabilir.Hacim kazanmak amacındaysanız öğün sayısı en az 5 olmalıdır. Yoksa istediğiniz kas kütlesini ve hacmi kazanmanız mümkün olmaz. Bu yazıda en iyi vücut geliştirme programı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Bol kaslı günler.Bir Cevap Yazın